Eksperienca e Gianluigi Buffon te PSG nuk po shkon ashtu siç ishte parashikuar, me trajnerin e kampionëve në fuqi të Francës, Thomas Tuchel që preferon të aktivizojë Alphonse Areola në katërkëndëshin e skuadrës pariziene.

Një gjë të tillë Tuchel e ka zbuluar në një intervistë, ku ka theksuar se Areola është zgjedhje e parë e tij për shkak se ai e ndjen peshën e fanelës që mban mbi shpatulla.

"Gigi nuk është vetëm një lojtar i cili është në stol, pasi ai ka një nëikim të madh në ekip gjatë javës. Ai luajti me të vërtetë shkëlqyeshëm ndaj Guingamp, ai bëri një pritje spektakolare në pjesën e parë kur ishte 1-0. Gigi ka qenë në stol sepse Alphonse ka nevojë të luajë, dhe Gigi do të jetë mirë për ta parë ndeshjen nga stoli. Kjo nuk do të ishte negative, por ai nuk mund ta përballojë atë.

"Ai është lart. Ai është në front. Ai është i çmendur. Ai është atje, ai është i pranishëm, ai komunikon me lojtarët. Ai është në kontakt me ta dhe ai përpiqet të më ndihmojë në momentin e duhur. Këto detaje të vogla ju lejojnë të kuptoni pse ai është në krye, pse ai ka pasur një karrierë kaq të madhe. Vendimi nuk është përfundimtar, por i thashë Alphonse Areola se sipas mendimit tim, ai ishte në pozita të mira të ishte numri 1 në klubin e tij të djalërisë.

"Alphonse erdhi përmes sistemit të të rinjve. PSG është jeta e tij, do të thotë gjithçka për të. Ai absolutisht dëshiron të tregojë se çfarë mund të bëjë dhe të provojë veten në PSG, është një situatë që duhet të respektohet dhe që ne duhet të përfitojmë, sepse ne duhet të jemi krenarë që kemi lojtarë të tillë. Ata janë zemra dhe shpirti i PSG-së.

"Ne kemi një situatë pak të ndryshme me Gigi Buffon, i cili është një legjendë, një nga idhujt e Alphonse dhe ata janë dy lojtarë me personalitete shumë të shquara. Ne do të duhet të përmirësojmë gjërat, por nëse jemi të zgjuar dhe bujarë me të dy, unë jam i sigurt se do të shpërblehemi. Unë jam i sigurt se Alphonse do të jetë e mirë jo nga Gigi, por për shkak të Gigi."-deklaroi Tuchel në një intervistë për "RMC Sport 1".

Një deklaratë kjo nga tekniku gjerman që i shpall "luftë" ish-gardianit të Juventusit, i cili zgjodhi PSG-në për t'i dhënë fund karrierës së suksesshme në fushën e blertë.

/Ora News.tv/