Në prezantimin e tij si një lojtar i Juventusit, Cristiano Ronaldo bëri të qartë se ai ishte në Itali për një sfidë të re, ndërsa shtoi se edhe në moshën 33 vjeç, ai është i vendosur të provojë veten në një ligë tjetër të lartë, duke shtuar sukseset e tij në Premier Ligë dhe LaLiga.

Ndërkohë, arsyet që e detyruan të bashkohet me "Zonjën e Vjetër" janë shtatë sipas "Marca".

1. Për të treguar atë që ende ka për të ofruar

Para pak vitesh, ylli portugez dëshironte që të ishte 10 vite më i ri dhe se në të ardhmen të luante për një skuadër të Seria A. Gjatë prezantimit ai komentoi mbi lojtarët e moshës së tij që zakonisht kanë firmosur në Kinë apo MLS, duke theksuar veten si diçka të ndryshme dhe se ai do të dëshirojë të dëshmojë që është ende një nga më të mirat në botë.

2. Për të fituar Ligën e Kampionëve për herë të gjashtë

Nëse ka një garë që përcakton Cristiano Ronaldon më shumë se çdo lojtar tjetër, është Liga e Kampionëve. Ai kurrë nuk ka qenë i turpshëm për të rrëfyer dëshirën e tij për t'u mbajtur mend si një nga heronjtë e turneut. Juventusi nuk e ka fituar trofeun në 22 vitet e fundit dhe viti i ardhshëm mund të jetë i tyri.

3. Të mburremi me tre tituj të ligës së kampionëve me tre klube të ndryshme

Për t'u kurorëzuar si zoti i Champions League, Ronaldo mund të bëjë pak më shumë sesa të fitojë atë me tre klube të ndryshme. Vetëm Clarence Seedorf e arriti atë, por ka pak njerëz që madje mund të ëndërrojnë të përsërisin këtë histori.

4. Për të fituar tre kampionate në tre vende të ndryshme

Juventusi dominon Serie A dhe këtë e ka bërë për për shtatë sezone, kështu që ka të ngjarë që portugezi të bëhen kampion në vendin e tij të tretë, pas suksesit tek Manchester United në Angli dhe Real Madrid në LaLiga.

5. Për t'u bërë golashënuesi më i mirë i Juventusit në një sezon

Tridhjetë e pesë është numri që ai do të synojë këtu, me sulmuesin hungarez Ferenc Hirzer që mban rekordin e golave në klub që nga sezoni 1925/26. Afër një shekull më vonë, Ronaldo do të ketë synim këto shifra që nga momenti që do të luajë me fanellën bardhezi.

6. Të fitojë golashënuesin më të mirë dhe një këpucë të Artë me tre klube të ndryshme

Pasi e mbylli tre herë si golashënuesi më i mirë në LaLiga çka i mundësoi dhe fitimin e tre këpucëve të arta, si dhe një herë në radhët e Manchester United, 33-vjeçari do të jetë i karikuar për ta arritur këtë triumf dhe me Juventusin. Do ia arrijë? Mbetet për t'u parë...

7. Për të fituar një Top të Artë për herë të gjashtë

Për të mposhtur Lionel Messin në garën interesante, ai duhet të drejtojë Juventusin drejt sukseseve në të gjitha frontet. Nëse do ia arrijë do ishte dhe një bonus shumë i madh për të, pasi do ta fitonte titullin prestigjoz individual me tre klube të ndryshme, Manchester United, Real Madrid dhe ... Juventus./Ora News.tv/