Profesori i njohur në Universitetin e Oksfordit për histori bashkëkohore, Mark Almond, ka komentuar përmes një statusi në rrjetet sociale krizën politike në Shqipëri.

Almond ndan një shkrim të mediave ndërkombëtare lidhur me situatën politike në vendin tonë dhe thirrjet e Presidentit Ilir Meta për tubimin e 2 marsit.

Profesor Almond thotë se kriza politike po nxehet në Shqipëri.

“Kriza politike e Shqipërisë po nxehet. Presidenti Meta po bën thirrje për protesta në 2 Mars kundër Kryeministrit Edi Rama. Rama doli në pah gjatë protestave “anti-korrupsion” të vitit 1997. Tani qeveria e tij shihet si një regjim narko-mafioz, por kandidat për BE”, shkruan Almond.

/Ora News.tv/