Policia në Egjipt ka vrarë dhjetëra militantë gjatë bastisjeve të sigurisë në vendet e tyre të strehimit, tha ministria e Brendshme.

Bastisjet vranë "40 terroristë" në Giza dhe Sinai të Veriut të shtunën në mëngjes, sipas një deklarate nga Ministria, cituar nga BBC.

Ai tha se militantët po planifikonin një seri sulmesh mbi vendet turistike, kishat dhe personelin ushtarak. Bastisjet ndoqën sulmin me bombë në një autobus turne në Giza.

Asnjë grup nuk ka marrë ende përsipër shpërthimin, i cili vrau tre turistë vietnamezë dhe një egjiptiane.

Policia vrau 30 militantë gjatë dy sulmeve në mëngjes në Giza, ndërsa 10 të tjerë u vranë në El-Arish, kryeqyteti i provincës Veri Sinai, tha ministria e Brendshme.

"Një grup terroristësh po planifikonin të kryenin një seri sulmesh agresive që synonin institucionet shtetërore, veçanërisht ato ekonomike, si dhe turizmin ... dhe vendet e krishtera të adhurimit", thuhet në deklaratë.

Ajo shtoi se policia kishte konfiskuar materiale bërthamore, municion dhe një numër të madh armësh gjatë bastisjeve.

Siguria tashmë është e shtrënguar në Egjipt, me sezonin turistik në kulmin e saj si dhe për të mbrojtur pakicën kryesore të krishterë, Koptët, që po përgatiten për të festuar Krishtlindjet Ortodokse më 7 janar.

/Ora News.tv/