Ata vëzhgonin mungesën e pronarëve larg bizneseve të tyre ose banesave, për të grabitur sende me vlerë si bizhuteri, të holla dhe çdo gjë tjetër që mund të gjenin, duke përdorur ballkonet për të depërtuar. Pas hetimeve të gjata, policia në Annino Gargano, arriti të arrestojë një bandë të përbërë nga pesë persona, vetëm disa minuta pasi kishin kryer grabitjen e fundit në një shtëpi në Campomorone (Itali).

Hajdutët, të gjithë me origjinë shqiptare dhe midis 18 dhe 34 vjeç, ishin krejtësisht të pa proceduar, kryenin lëvizje të shumta me automjete. Natën e fundit, ata të pestë u ngjitën në një makinë dhe u drejtuan për në Campomorone, por ky ishte udhëtimi i fundit i tyre pasi u kapën nga policia.

Disa minuta pas arritjes në qytet, në Lansasco makina u ndal dhe dy burra u larguan, më pas u identifikuan dy të rinjtë, 18 dhe 19 vjeç, të cilët arritën në një shtëpi, ndërsa bashkëpunëtorët mbetën në makinë për të vëzhguar.

Të dy vjedhësit kanë identifikuar apartamentin që do të goditet nga dritat jashtë, dhe u ngjitën për të arritur në ballkon. Këtu, ata përdorin një levë për të hapur dritaret ose dyert e jashtme. Me shpejtësi, grabisin bizhuteritë dhe paratë dhe vrapojnë përsëri në makinë.

Arratisja nuk zgjati gjatë pasi policia ndërkohë i bllokoi ata në Bolzaneto për t'i kontrolluar.

Në makinë kanë gjetur të gjitha mjetet vjedhura si dhe disa kapele që përdoret për të mbuluar fytyrën e tyre.

Të pesë burrat u arrestuan më pas dhe u dërguan në burg me akuzën e vjedhjes së rëndë. Prej tyre, vetëm njëri është me leje të vlefshme qëndrimi, ku jetonte me gruan dhe djalin në Sampierdarena dhe zyrtarisht punonte si murator.

Bashkëfajtorët janë të parregullt dhe gjithashtu kanë marrë me qira një banesë në Sampierdarena. Të dy shtëpitë janë bastisur nga policia ku gjetën 3,500 euro, bizhuteri, por edhe smartphone dhe sende të tjera.

/Ora News.tv/