Gjermania feston sot 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Ndërtuar në vitin 1961 nga qeveria komuniste e Gjermanisë Lindore, muri kishte si synim të ndalte valën e qytetarëve të saj që donin të shkonin në perëndim.

Presidenti Ilir Meta përmes një mesazhi në facebook kujton se duhet të punojmë që të mos kthehet kurrë më ajo kohë prapa.

"Rikthimi 30 vjet më parë, i lirisë, shtetit të së drejtës dhe të drejtave të njeriut në gjysmën e shtypur të Europës, na kujton sot se duhet të ruajmë dhe të mbrojmë këto vlera për të mos u kthyer kurrë më në ato kohë!"
/Ora News.tv/