Presidenti i Republikës, Ilir Meta ndodhet për një vizitë zyrtarte në Firence, ku ka zhvilluar edhe një takim me Kryetarin e Bashkisë të këtij qyteti.

Kreu i shtetit shqiptar shoqërohet në këtë vizitë nga kardinali Ernest Troshani. Ndërsa në Facebook thotë se në qendër të takimit është bashkëpunimi.

Meta: Sot pata kënaqësinë e madhe të vizitoj sëbashku me Kardinalin tonë Ernest Troshani, Kryetarin e Bashkisë së Firences, Nardelli. Pallati i vjetër me historinë e madhe dhe bukurinë e rrallë na bashkon për të sotmen dhe të ardhmen e popujve tanë. Firenze është kryeqyteti i kulturës europiane, që i përkasim ne shqiptarët. Ky bashkëpunim konkret do të vazhdojë dhe së shpejti Kryetari Nardella do të rikthehet në Shqipëri

/Ora News.tv/