Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti në një konferencë për media së bashku me drejtorin e IKSHPK, Naser Ramadani dhe ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj ka shprehur shqetësimin për rritjen e rasteve me COVID-19.

“Në bazë të informacioneve që kemi marrë sot nga IKSHPK, situata është alarmante. Nëse nuk vetëdijesohemi për të udhëzuar strikt udhëzimet e vendosura nga ekspertët shëndetësorë ne jemi detyruar t’i kthejmë masat që kanë qenë më herët për të mbrojtur jetët e qytetarëve”, ka deklaruar Hoti.

Ai ka thënë se rezultati i shkëlqyer që është arritur deri më tani nga institucionet shëndetësore duhet të ruhet.

“Unë e di që duhet të kethemi në jetën tonë të përditshme, punë, shkollë dhe çdo institucion por është tepër e rëndësishme të respektohen udhëzimet. Tashmë janë të gatshme manualet se si duhet të sillemi në shkollë, kafe, autobus”.

Hoti deklaroi se nëse vazhdon rritja e rasteve duhet të kthehen masat e mëhershme ku sipas tij është e çartë që ekonomia do të kolapsojë me atë rast.

“Askush nuk e do një situatë të tillë, prandaj të bëjmë kujdes”, tha ndër të tjera kryeministri.

Në 24 orët e fundit në Kosovë u regjistruan 58 raste të reja me Covid-19 duke e çuar në 1,384 numrin total të të infektuarve, teksa numri i viktimave mbetet në 31.


/Ora News.tv/