Një lajm i trishtë ka goditur botën e Formula 1.

Dan Gurney, një nga drejtuesit më të mëdhenj të Formula 1 të viteve '60 dhe një figurë e njohur  në botën e automobilizmit, ka vdekur në moshën 86 vjeçare.

Gurney është amerikani i dytë që fiton një garë në botën e Formula 1.

Ai gjithashtu mori fitoren e parë të F1 Porsche dhe ishte një nga anëtarët kryesorë të një brezi të artë të shoferëve në vitet 1960, përfshirë Jim Clark dhe Jackie Stewart.

Gurney është shoferi i dytë më i suksesshëm amerikan në historinë e F1 pas Mario Andretti.

Por megjithëse ai fitoi vetëm katër çmime të mëdha, ai konsiderohet si një nga pilotët më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe një talent i pozitave të bashkëkohësve si kampionët botërorë Clark, Stewart, Graham Hill dhe John Surtees.

Të gjithë ata e konsideronin Gurney si një nga rivalët e tyre më të ashpër.

Karriera e F1 e Gurney filloi me Ferrarin në vitin 1959.

Vdekja e tij u njoftua nga gruaja e tij Evi dhe familja  e cila në një deklaratë theksoi:

"Me një buzëqeshje të fundit në fytyrën e tij të bukur, Dan doli jashtë me disa të panjohur pak para mesditës, më 14 janar 2018.

"Në dhimbjen më të thellë, me mirënjohje në zemrat tona për dashurinë dhe gëzimin që na keni dhënë gjatë kohës suaj në këtë tokë, ne themi 'Shpejtësi'."-mbyllet deklarata e Evi Gurney.

/Ora News.tv/