Një polic është vrarë duke u përpjekur të çaktivizojë një bombë jashtë një kishe të krishterë kopte në Egjipt, thonë zyrtarët e sigurisë.

Mustafa Abid thuhet se ishte specialist në çaktivizimin e minave. Shpërthimi plagosi dy oficerë të tjerë dhe një person të rastësishëm.

Pajisja ishte një nga dy të fshehura në një thes në çatinë e kishës në qytetin Nasr jashtë Kajros.

Ajo vjen dy ditë para se të krishterët e Egjiptit të festojnë Krishtlindjet e tyre.

Rreth 10% e popullsisë së Egjiptit janë Koptët, dhe shumë thonë se shteti i diskriminon ata dhe nuk u ofron atyre mbrojtje të mjaftueshme.

Presidenti egjiptian Abdul Fattah al-Sisi, i cili deklaron veten si mbrojtës i të krishterëve kundër ekstremistëve, pritet të hapë katedralen e lindjes, të dielën, jashtë kryeqytetit, një ditë para Krishtlindjes së Koptëve më 7 janar.

/Ora News.tv/