Burgjet bujqësore në Greqi shumë të famshme për arratisjet e të burgosurve tashmë po vihen në pikëpyetje dhe për sigurinë.

Në burgun e Nafplio, një i burgosur "fermer" mësohet se ka kryer grabitje të armatosura në zonat përreth.

Nuk bëhet fjalë për një të burgosur dosido, por autorin e rrëmbimit të pronarit të anijeve Pericles Panagopoulos, krim për të cilin është dënuar me 15 vjet burg.

Një jetë e turbullt, i martuar dhe i ndarë nga një grimiere, duarve të së cilës i besuan i gjithë shoëbiz-it vendas. Nga martesa patën një fëmijë, i cili qëndroi me të ëmën.

Pas arrestimit të tij për rrëmbimin e Panagopulos, bashkëshortja rrëfeu dhunën mendore dhe fizike që kishte kaluar për vite me radhë  nga i ashtuquajturi "George i bukur".

39-vjeçari George Katsaganis kishte bashkëpunëtorë të cilët, sipas autoriteteve të zbatimit të ligjit, jo vetëm që e ndihmuan të dilte nga burgu, por edhe të kthehej sërish brenda.

Policia po kërkon bashkëpunëtorët e tij në dy grabitje, por edhe përgjegjësitë në radhërt e zyrtarëve të burgut.

E thënë thjesht, zyrtarët e burgut, sipas autoriteteve, "mbyllën sytë", i hapën derën burgut për të dalë,  kreu grabitjet dhe u kthye brenda sikur asgjë nuk kishte ndodhur.

Hetimi ndaj tyre është përqëndruar nëse mes palëve ka pasur  ndonjë transaksion financiar.

Sa i takon grabitjeve që dyshohet se janë kryer nga 39-vjeçari, e para ishte në Stacionin e Autobusëve në Patras më 27 shkurt, kur dy të panjohur, të veshur me helmeta dhe xhaketa që iu referoheshin zjarrfikësve, rrëmbyen paratë dhe shpëtuan.

Në rastin e dytë, më 24 mars, personat e armatosur grabitën para nga një agjensi në Nafplio dhe u zhdukën.

Në pak minuta, 39-vjeçari u kthye në "sigurinë" e burgjeve rurale, ndërsa policia kontrolloi në të gjithë zonën për të zbuluar se ku ishin fshehur hajdutët.

/Ora News.tv/