Një grua kineze që u rrëmbye kur ishte fëmijë, më në fund ka gjetur prindërit e saj, pas më shumë se 30 vitesh që kur humbi çdo kontakt me ta.

Takimi i shumëpritur prej tri dekadash, u shoqërua me lot në aeroportin Liupanshui, në Kinën Jugore, muajin e kaluar,

Lin Zhenqin, 39 vjeç, përqafoi nënën dhe babanë e saj pas kaq shumë vitesh.

Zonja Lin, emri i së cilës është Yang Faqin, u rrëmbye në moshën nëntë vjeçare përpara se të largohej rreth 1448 km larg shtëpisë së saj, sipas mediave kineze.

Ajo është ndër 0.1 për qind e njerëzve në Kinë që u ndanë nga prindërit e tyre si fëmijë dhe arriti t'i gjejë më vonë.

Sipas njoftimeve të medias, rreth 200,000 djem dhe vajza raportohet se mungojnë çdo vit në Kinë dhe mes tyre, vetëm 200 janë në gjendje të gjejnë prindërit e tyre biologjikë në një moment të jetës së tyre.

Zonja Lin u lind në Liupanshui, Provinca Guizhou, por kaloi shumicën e jetës së saj me familjen Lin në Putian, Provinca Fujian, njoftoi Stacioni i Televizionit Qendror të Kinës.

Është raportuar se znj. Lin u mor nga trafikantët e qenieve njerëzore në vitin 1988, por nuk u treguan detaje se si ajo ishte ndarë nga familja e saj.

Edhe pse znj. Lin ka kujtime të paqarta rreth fëmijërisë së saj në Liupanshui, ajo gjithmonë e dinte se ishte adoptuar dhe kurrë nuk kishte hequr dorë nga shpresa për të takuar përsëri prindërit e saj biologjikë.

'Kjo çështje më kishte shqetësuar. Gjithmonë kam dashur t'i gjej ", u shpreh.

Ajo tha se sa herë që takoi njerëz nga provinca Guizhou, ajo gjithmonë do t'i pyeste nëse kishin dëgjuar për ndonjë familje që kërkonte fëmijën e humbur.

Fati i zonjës Lin mori një kthesë rreth një muaj më parë pasi u transferua në Foshan, Provinca Guangdong, për të punuar në një sallon bukurie.

Pasi i tha një klienti për përvojën e saj, klienti e inkurajoi atë të shkonte në stacionin policor.

Më 15 maj, zonja Lin shkoi për të kërkuar ndihmë nga dega Nanhai e Byrosë së Sigurisë Publike të Foshan, raportoi CCTV.

Zyrtarët morën mostra të gjakut të saj para për t'i dërguar në laboratorin e ADN-së.

Policia krahasoi mostrat e gjakut të zonjës Lin me ato të ruajtura në një bazë të dhënash të ADN-së kombëtare.

Një javë më vonë, policia arriti të gjejë një çift të moshuar që përputhet me rezultatet e ADN-së së zonjës Lin dhe ndodh që ata jetojë në vendlindjen e saj në Liupanshui.

Një ditë më vonë, më 23 maj, zonja Lin u ftua në stacionin e policisë për të pasur një video në internet me çiftin e moshuar për të parë nëse ata ishin me të vërtetë prindërit e saj.

Në një video të lëshuar nga CCTV, zonja Lin mund të dëgjohet duke i kërkuar çiftit nëse kujtojnë se ajo kishte veshur një palë çizme të kuqe kur u zhduk.

Ndërsa biseda e tyre vazhdoi, më shumë detaje të ditës u shfaqën dhe dy grupet  konfirmuan se ata ishin me të vërtetë një familje.

/Ora News.tv/