Leganes do të mirëpresë Real Madridin edhe një herë këtë të mërkurë , vetëm një muaj pasi ekipi modest kryeqytetas largoi Los Blancos nga Kupa e Mbretit në çerek-finale.

 Kjo ndeshje fillimisht ishte planifikuar për raundin e 16-të të sezonit LaLiga, por pjesëmarrja e Realit në Botërorin e Klubeves nënkuptonte se duhej të shtyhej deri më tani, ndërsa koha e pazakontë 18:45 është shpjeguar nga fakti se asnjë ndeshje nuk mund të transmetohet drejtpërdrejt në të njëjtën kohë me lojërat e Ligës së Kampionëve.

Ndërsa Real Madrid janë ende të nervozuar nga eliminimi i tyre në fillim të kupës, kjo nuk po shikohet si një ndeshje hakmarrjeje. Fitorja 3-1 ndaj Paris Saint-Germain ka rritur moralin dhe meshkujt e Zinedine Zidane tani janë plotësisht të fokusuar dhe të vendosur për ta bërë Ligën e Kampionëve historinë e sezonit të tyre.

Ata kanë shënuar 19 gola në pesë ndeshje që prej humbjes 2-1 në shtëpi të Leganes në ndeshjen e dytë të përplasjes së tyre.

Real Madrid do të jetë pa trion e lënduar të Toni Kroos, Luka Modric dhe Marcelo për këtë, ndërsa Cristiano Ronaldo pritet të pushohet, por kthimi i Marco Asensio në formë dhe në formacion duhet të ofrojë optimizëm.

Nga pikëpamja e Leganes, Asier Garitano i kthehen lojtarë si Mauro Dos Santos, Tito, Gabriel Pires dhe Omar Ramos nga dhoma mjekësore dhe Dimitrios Siovas kthehet nga pezullimi, edhe pse Alex Szymanowski dhe Darko Brasanac do të mungojnë me lëndimet e tyre.

/Ora News.tv/