Bashkëkryetari i komisionit të reformës zgjedhore, Damian Gjiknuri,  i ka dërguar një shkresë të dytë Partisë Demokratike për tu rikthyer në tryezë e këshillit politik në datën 26 maj.

Shkresa e ka gjetur opozitën e bashkuar në një mbledhje në selinë blu ku po diskutohej pikërisht qëndrimi mbi ndryshimet në kodin elektoral.

Pas takimit Basha e cilësoi prishjen e teatrit si provokim tinzar me qëllim prishjen e diskutimeve

Rama: Të gjithë e kanë parë shqiptarët dhe të huaj këtë klan mafioz që të pengojë reformën zgjedhor edhe integrimin evropian të vendin. Do ta mbajë Shqipërinë peng të krizave ciklike. Opozita është e bashkuar që t’i japë shqiptarëve një votë plebishitare për të larguar këtë qeveri. 

Kjo është vënia e drejtësisë popullore për nga një kryeministër që sillet si bandit.

Që t’ia mohojmë Ramës këtë plan diabolik dhe dinak, dhe të angazhohemi në procesin e kodit zgjedhor. Autori i këtij krimi ka dalë zbuluar.

Orë pas aktit terrorist që të ulet në tryezë, por nuk kemi braktisur reformën zgjedhore kështu shtyhen shporrja e Edi Ramës. Mbledhja e 18 majit është bojkotuar se qytetarët dhe aktivistët po rriheshin në rrugë. 

Po luan ai që hodhi në erë Teatri dhe reformën zgjedhore dhe procesin e integrimit. Presidenti ia kam dhënë përgjigje. I kemi thënë që opozita ka vetëm një detyrë dhe po e bën mirë ndërsa mazhorancë ka 14 detyra të tjera.

Te tryeza e reformë zgjedhore kemi vetëm një qëllim, që të largohet Rama në orë e më parë. 

Menjëherë pas kësaj deklarate ambasada e SHBA dhe e delegacionit të BE kanë përshëndetur vendimin dhe kanë kërkuar nisjen e menjëhershme të punës, duke ftuar dhe liderët e tjerë të kenë të njëjtën udhëheqësi.

Ndërsa kryeministri Edi Rama thekson se koha nuk pret dhe me vullnet të mirë mund të arrihet shpejt në konsensus.


/Ora News.tv/