Gareth Bale nuk ka pasur një sezon të mirë si rezultat i lëndimeve dhe një formë të dobët dhe tani Real Madridi ka marrë vendimin për ta shitur atë në dritaren e transferimit të verës, pesë vjet pas mbërritjes së tij.

Ky nuk është një vendim që Los Blancos po e merr lehtë dhe ka disa arsye pse kjo mund të jetë e dobishme për të shitur Uellsianin.

1 Rifreskimi i sulmit

Real Madrid besojnë se ka ardhur koha për të ndryshuar skuadrën, sidomos në sulm. Tre frontet e BBC nuk janë më të domosdoshme dhe Marco Asensio është tani shpresa për të ardhmen. Los Blancos nuk duan që Bale të qëndrojë pasi pengon Asensio-n, ndërsa ata janë gjithashtu të prirur për të sjellë një tjetër talent sulmues për të shtuar një freski në sulm.

 2. Bale ka humbur kiminë me ekipin

 Disa lojtarë reagojnë ndaj rënies duke luftuar edhe më fort, por Bale duket se shkëputet. Çdo sinjal i 28-vjeçarit duket se e vendos atë më larg nga kryeqyteti spanjoll.

 3. Dëmtimet

Një faktor tjetër i rëndësishëm është fakti se Bale është lënduar shumë shpesh. Ai ka qenë25 vjeç kur u transferua në Santiago Bernabeu edhe pse aktualisht është i aftë, ka gjithmonë një frikë që mund të dëmtohet në çdo moment.

 4. Shpresat nuk janë arritur

 Real Madrid nënshkroi Bale me idenë se ai do të zëvendësojë Cristiano Ronaldon dhe një ditë do të fitojë një Top të Artë, por ai nuk ka përmbushur pritshmëritë. Edhe pse ai ishte vendimtar në triumfin e Copa del Rey dhe Ligës së Kampioneve të 2013/14, ai nuk ka qenë yll në vitet që nga ajo kohë.

 5. Real Madridi ende mund të fitojë para në dorë.

 Edhe pse nuk besojnë se do të jenë në gjendje të marrin një tarifë prej 100 milion euro për Bale, drejtorët e Real Madrid e dinë se ai është ende i vlefshëm dhe se një ofertë e madhe mund të sillet për të nëse ai shitet këtë verë . Nëse ata do të prisnin, atëherë vlera e tij mund të përkeqësohej më tej.

/Ora News.tv/