Numri i vdekjeve në territorin e Kinës nga koronavirusi u rrit me 44 të enjten e 27 shkurtit. Këtë deklaratë e bëri Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës (NHC).

Prej tyre, 41 ishin në provincën Hubei, epiqendrën e shpërthimit të virusit.

3 viktimat e tjerë ishin jashtë provincës Hubei duke e çuar në 2,788 numrin e të vdekurve në Kinë, shkruan CNN.

Rastet:

Rastet e konfirmuara me koronavirus në territorin e Kinës u rritën me 327 të enjten e 27 shkurtit.

Prej tyre, 318 ishin në provincën Hubei. Sipas Komisionit kjo do të thotë se vetëm 9 raste të reja ishin jashtë provincës Hubei.

Numri i rasteve të konfirmuara në territorin e Kinës tani është 78,824, duke e çuar numrin e përgjithshëm global në 83,045.

Një total prej 36.117 pacientësh janë rikuperuar dhe janë larguar nga spitali, sipas Komisionit.

Vdekjet nga koronavirusi jashtë territorit të Kinës:

Jashtë Kinës ka pasur 70 vdekje të raportuara,  duke rritur numrin global të viktimave në 2,858.

Irani: 26

Italia 17

Koreja e Jugut: 13

Japoni 8

Hong Kong dhe Francë: 2 secila

Filipinet dhe Tajvani: 1 secila

/Ora News.tv/