Tre persona vdiqën, tre janë në gjendje kritike, dhe një është verbuar përgjithmonë, pasi pinë dezinfektues për duar në New Mexico, sipas zyrtarëve shëndetësorë.

Nuk është dhënë ende asnjë detaj shtesë mbi viktimat se ku saktësisht kanë ndodhur incidentet.

Lajmi vjen një javë pasi Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) paralajmëroi njerëzit të mos blejnë produkte dezinfektuese të prodhuar nga një kompani në Meksikë, pasi u zbuluan se mostrat përmbajnë metanol - një kimikat që mund të jetë toksike kur thithet përmes lëkurës ose gëlltitet.

Nuk është e qartë nëse viktimat kanë pirë dezinfektues të prodhuar nga kjo kompani.  Gëlltitja e sasive të konsiderueshme të metanolit mund të shkaktojë marrje mendsh, të vjella, dhimbje koke, vizion të paqartë, verbëri të përhershme, konfiskime, gjendje kome ose vdekje, sipas Qendrës Kombëtare të Poisonit.

Sekretari i Shëndetit të Meksikës së Re Kathy Kunkel tha në një deklaratë. "Nëse mendoni se mund të keni përdorur ose konsumuar dezinfektues për duart që përmbajnë metanol, ju lutemi kërkoni kujdes mjekësor,"

/Ora News.tv/