Tre këngëtaret me origjinë shqiptare Dua Lipa, Bebe Rexha dhe Ava Max do dominojnë mbrëmjen e sotme MTV EMAs.

Bebe Rexha dhe Ava Max do konkurrojnë në festivalin e madh muzikor me dy nominime por në kategori të ndryshe.

Bebe konkurron në kategoritë "Best Collaboration" dhe "Best World Stage" ndërsa Ava Max në "Best Push" dhe "Best New".

Por Ava Max do performojë edhe live mbrëmjen e sotme këngën “Torn”, së bashku me bashkëatdhetaren tjetër të saj Dua, e cila do performojë këngën e saj më të fundit “Don’t Start Noë”.

Ndërkohë nominimet dominohen nga këngëtarja Ariana Grande, e cila konkurron në 7 kategori.

Nominimet 

Best Song
Ariana Grande — “7 Rings”
Billie Eilish — “bad guy”
Lil Nas X (featuring Billy Ray Cyrus) — “Old Town Road (Remix)”
Post Malone and Swae Lee – “Sunflower”
Shawn Mendes and Camila Cabello — “Señorita”

Best Video
Ariana Grande — “thank u, next”
Billie Eilish — “bad guy”
Lil Nas X (featuring Billy Ray Cyrus) — “Old Town Road (Remix)”
Rosalía and J Balvin (featuring El Guincho) – “Con altura”
Taylor Swift (featuring Brendon Urie of Panic! at the Disco) — “ME!”

Best Group
Blackpink
Little Mix
CNCO
Monsta X
5 Seconds of Summer
Jonas Brothers
The 1975
BTS

Best Artist
Ariana Grande
J Balvin
Miley Cyrus
Shawn Mendes
Taylor Swift

Best New
Ava Max
Billie Eilish
Lewis Capaldi
Lil Nas X
Lizzo
Mabel

Best Collaboration
BTS and Halsey — “Boy with Luv”
Lil Nas X featuring Billy Ray Cyrus — “Old Town Road (Remix)”
Mark Ronson featuring Miley Cyrus — “Nothing Breaks Like a Heart”
Rosalía and J Balvin featuring El Guincho – “Con altura”
Shawn Mendes and Camila Cabello — “Señorita”
The Chainsmokers and Bebe Rexha — “Call You Mine”

Best Pop
Ariana Grande
Becky G
Camila Cabello
Halsey
Jonas Brothers
Shawn Mendes

Best Hip-Hop
21 Savage
Cardi B
J. Cole
Nicki Minaj
Travis Scott
Best Rock
Green Day
Imagine Dragons
Liam Gallagher
Panic! at the Disco
The 1975

Best Alternative
FKA Twigs
Lana Del Rey
Solange
twenty øne piløts
Vampire Weekend

Best Electronic
Calvin Harris
DJ Snake
Marshmello
Martin Garrix
The Chainsmokers

Best Live
Ariana Grande
BTS
Ed Sheeran
P!nk
Travis Scott

Best Push
Ava Max
Billie Eilish
CNCO
H.E.R.
Jade Bird
Juice Wrld
Kiana Ledé
Lauv
Lewis Capaldi
Lizzo
Mabel
Rosalía

Best World Stage
Bebe Rexha
Hailee Steinfeld
Muse
The 1975
twenty øne piløts

Best Look
Halsey
J Balvin
Lil Nas X
Lizzo
Rosalía

Biggest Fans
Ariana Grande
Billie Eilish
BTS
Shawn Mendes
Taylor Swift

Rock Icon
Liam Gallagher

Generation Change
Alfredo “Danger” Martinez
Shiden Tekle
Lisa Ranran Hu
Kelvin Doe
Jamie Margolin


/Ora News.tv/