Ky është një artikull që i dedikohet meshkujve dhe prodhueshmërisë së tyre.

Një studim i ri britanik tregon që domatet kanë një antioksidant që mund të përmirësojë cilësinë e spermës dhe fertilitetin e meshkujve.

56 meshkuj morën pjesë në studim, të cilët, pasi konsumuan dy lugë pure domateje, e kishin më të mirë cilësinë e spermës.

Shkencëtarët konfirmojnë se studimi u bë në një numër të vogël dhe për tu konsideruar duhet të bëhet tek një popullsi më e madhe.

Ndër të tjera, ata zbuluan se meshkujt që morën për dutim kishin dietë të mirë ushqimore, përdornin të brendshme pambuku dhe nuk konsumonin alkool.

Studimi u bë në Universitetin e Sheffield dhe u udhëhoq nga ekspertja Liz Williams.

/Ora News.tv/