Besimtarët myslimanë janë kthyer në xhaminë Al-Noor në Christchurch për herë të parë pas masakrës ku humbën jetën dhjetëra persona.

 Ndërtesa ishte mbyllur që policia të hetonte mbi sulmin, por të shtunën u hapën dyert.

50 njerëz u vranë dhe 90 të tjerë mbetën të plagosur në shpërthimet në dy xhami më 15 mars.

Pasi u hap xhamia, rreth 3,000 njerëz dolën përmes Christchurch të shtunën për "marshimin e dashurisë" në nder të viktimave.

Shumë veta qëndronin në heshtje, disa të tjerë mbanin pankarta ku bënin thirrje për paqe dhe kundërshtonin racizmin.

/Ora News.tv/