Juventus ka konfirmuar se Kristiano Ronaldo nuk do të kthehet në Torino për momentin dhe do të mbetet në vendlindjen e tij Madeira.

“Kristiano Ronaldo nuk është stërvitur dhe mbetet në Madeira duke pritur që ngjarjet të vazhdojnë me urgjencën aktuale shëndetësore”, njoftoi Juventus në një deklaratë pas seancës stërvitore të skuadrës të mërkurën. Lajmi vjen pas konfirmimit se mbrojtësi i Juventusit, Daniele Rugani rezultoi pozitiv me koronavirus.

Ronaldo kishte udhëtuar në Madeira më 9 mars për herë të dytë në ditët e fundit për të vizituar nënën e tij, Dolores Aveiro, e cila pësoi një sulm në fillim të këtij muaji, pas përplasjes së Juventusit me Interin të dielën, e cila u luajt pas dyerve të mbyllura. Ylli i Juventusit kishte udhëtuar gjithashtu në shtëpi për të festuar ditëlindjen e motrës së tij.

Menjëherë pas kësaj, Komiteti Olimpik Kombëtar Italian (CONI) vendosi të pezullojë të gjitha sportet në nivel kombëtar në Itali, përfshirë Serinë A, mes krizës shëndetësore të përkeqësuar të shkaktuar nga koronavirusi.

Sipas gazetës italiane Tuttosport, Ronaldo kishte marrë leje të veçantë për t’u kthyer në Itali me një fluturim privat nga Portugalia, përkundër kufizimeve në fluturime nga dhe drejt Italisë, dhe ai pritej të kthehej në stërvitje të enjten.

Megjithatë, skuadra e Juventusit është vendosur në karantinë për momentin, pasi u bë i ditur lajmi se Rugani është i infektuar me koronavirus.

/Ora News.tv/