Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut u shënuan 9 viktima të reja me COVID-19 duke e çuar numrin total në 247.

Ndërsa nga 665 testime të kryera u shënuan 90 raste të reja. Gjithsej që prej fillimit të pandemisë janë shënuar 5,196 të infektuar.

Nga të cilat në Shkup-36, Kumanovo-2, Stip-8, Tetovë-4, Strugë-10, Veles-2, Manastir-2, etj. Ohër-13, Gostivar-1, Krushevo-1, Kocani-2, Probistip-1, Sveti Nikole-2 dhe në Resen-6. Nëntë persona vdiqën, pesë prej tyre nga Shkupi, dy pacientë nga Tetova, një nga Ohri dhe një pacient nga Gostivari, dhe ishin regjistruar 48 pacientë të rikuperuar, nga të cilët nga Shkupi-9, Stip-30, Tetova-1, Veles-1, etj. Gostivar-4, Strumica-1, Kocani-1 dhe Probistip-1.

Numri i rasteve aktive në Maqedoni është 2,975. Ndërsa këtë të hënë (22 qershor) u shëruan 48 persona duke e çuar numrin total të të shëruarve në 1.974.

/Ora News.tv/