Pas incidenti dramatik me viktima dhe dhjetëra të plagosur në Bolonja, në Itali është regjistruar një aksident tragjik me të paktën 12 viktima.

Të gjithë ata që vdiqën në ishin punëtorë në bujqësi dhe emigrantë nga vende jashtë BE-së. Tre persona të tjerë janë të lënduar, por jo në rrezik për jetën.

Ngjarja ndodhi në autostradën 16, në fshatin Ripalta, në territorin e Hvar, në Foggia. 

Viktimat, kryesisht nga Afrika, ishin të punësuar për të vjelë domate. 

Aksidenti ndodhi kur një furgon me targa bullgare që transportonte punëtorët që po ktheheshin nga serat me domate, është përplasur me një kamion.

Ndër të plagosurit është edhe shoferi i kamionit që transportonte prodhime të miellit.

Të shtunën e shkuar, 4 persona vdiqën në të njëjtën zonë, të gjithë emigrantë dhe katër të tjerë mbetën të plagosur rëndë.

/Ora News.tv/