Në një ceremoni të zhvilluar në Monaco janë bërë ndarja e çmimeve Laureus, që i akordohen sportistëve më të mirë të sezonit.

Roger Federer është shpallur ‘Sportisti i vitit’ falë rikthimit të tij në krye të tenisit botëror.

Zvicerani fitoi edhe në "Wimbledon" edhe në "Australian Open" në vitin 2017 që ishin titujt e tij të parë të mëdhenj që nga lëndimi serioz i gjurit dhe ndërhyrja kirurgjike që e mbajti jashtë sportit për gjashtë muaj.

Ai fitoi në Australi sërish këtë vit duke u bërë tenisti i parë që fiton 20 tituj Grand Slam dhe ka rimarrë kreun e renditjes në moshën 36 vjeçare.

Gjithashtu Federer fitoi edhe çmimin ‘Rikthimi i vitit’ duke arritur kështu një total prej gjashtë çmimesh Laureus.

Serena Williams u shpall ‘Sportistja e vitit 2017’, Sergio Garcia fitoi çmimin ‘Depërtimi i vitit’ pas suksesit në US Masters.

Skuderia Mercedes-AMG Petronas mposhtën konkurrencën e Real Madridit dhe Golden State Warriors, për të fituar çmimin ‘Ekipi i vitit’, falë dominimit të tyre në Formula 1.

Një çmim i veçantë iu nda edhe ish-futbollistit të kombëtares italiane, Francesco Totti, për të nderuar karrierën e tij 22-vjeçare te Roma.

Ekipi brazilian i futbollit Chapecoense u nderua me çmimin më të mirë Laureus "Momenti i Vitit".

Rrjeti i Komuniteteve Aktive, një sport ndërkombëtar për organizimin e zhvillimit që punon në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë dhe Afrikë të Jugut, mori Sportin Laureus për një çmim të mirë për punën e tyre të ndryshimit të jetës në përdorimin e sportit për të ndihmuar të rinjtë të bëjnë zgjedhje pozitive të jetesës duke mësuar aftësitë jetësore dhe duke përparuar në programet e arsimit, trajnimit dhe punësimit.
/Ora News.tv/